Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Libertariáni mají v debatě o imigraci pravdu. Ale...

11. 09. 2015 20:10:30
Vzhledem k množství debat, které vedu s libertariánskými zastánci otevřených hranic, jsem se rozhodl, že pro komentář na facebooku mi již nestačí řádky a trochu své myšlenky rozepíšu.

Možná to některé překvapí, ale já s libertariány vůbec spor o jejich filosofii nevedu. Ano, klidně se přiznám, že uznávám, že anarchokapitalistická větev libertariánů má lepší argumenty ohledně imigrace a případné ochrany hranic. A myslím to vážně, přestože s nimi nesouhlasím. Ono se opravdu dobře poslouchá, že nelze na základě činů jednotlivců odsuzovat skupinu. Že bychom neměli nikoho diskriminovat nebo sledovat v jaké věří náboženství. Uznávám, že neporazím ancap libertariány v debatě, jestli je morálně správné, aby stát měl možnost určit, koho vpustí nebo nevpustí na své území.

Pokusím se však vysvětlit, proč i přesto tvrdím, že by to právo mít měl.
Libertariánská řešení počítají s tím, že jednou nastane ideální svět. Oprostíme se od sociálního státu, bude fungovat právo, vláda bude omezena. Budeme mít minimální či dobrovolné daně a vyrovnaný rozpočet. Pak nebude potřeba řešit, jestli na naše území může přijít tisíc imigrantů nebo půl milionu. Pokud se sami uživí, ať zůstanou. Pokud ne, nikdo jim nic nedá a nikdo k nám ani imigrovat nebude.

Berte to bez urážky, ale zde podle mě pohádka končí.


Žijeme v realitě, kdy máme v celé Evropě velký sociální stát. Na západě větší, na východě o něco menší. Ale v každé zemi Evropské unie je dnes možné žít bez práce a stát se nepřizpůsobivým. I když bych to raději nazval velmi dobře přizpůsobeným. To je první lákadlo, které k nám ty miliony lidí z třetího světa táhne. Libertariáni uznají, ano, zrušme ho. Je tu ovšem jedno ale. Tohoto systému už využívají domácí nepřizpůsobiví a ti se jej jen tak nebudou chtít vzdát.Pamatuju si, jak kdysi když Slovensko omezovalo sociální dávky, muselo povolat armádu. A žádný stát zatím nevypadá, že by k těmto krokům měl odvahu. Zejména ne v dnešní politické korektnosti.


Tím se dostávám k dalšímu problému. Jakmile by k nám imigrace už přišla, nemáme ani možnost upozorňovat na její negativa. Vše bude označeno za rasismus, xenofobii a nevím jakou ještě fobii. Opět libertariáni řeknou, že musí platit naprostá svoboda slova a tím se to vyřeší. Ovšem neplatí. Máme zde hordy zelených ziskovek, které se živí tím, že špehují občany v diskuzích a šikanují je s rasismem. Vykořenit je z jejich dnešního postavení bude velký oříšek. A to se bavím pouze o situaci ve východní Evropě, kde pořád ještě zdravý rozum převažuje.


A v neposlední řadě, libertariánská společnost předpokládá právo na obranu vlastního života a majetku. A bohužel právo je dnes často na straně agresora a to zejména, když pochází z řad menšin. Už to, že existuje něco tak absurdního jako "rasový útok". Takto může uvažovat jen rasista, protože ten, kdo bere lidi jako sobě rovné, nevidí žádný rasový motiv, ale to, že prostě člověk napadnul člověka. Dokud neodstraníme tyto absurdnosti, které zvýhodňují menšiny proti většině, nezavedeme rychlé efektivní soudnictví a jasné právo na obranu, nemůžeme prostě o otevřených hranicích vůbec mluvit.


Dále je nutno říci, že "xenofobové" dnes nemají strach z cizího ani neznámého. Libertariáni sice neuznávají rádi, že existují věci jako kulturní zvyklosti, avšak ghetta a kriminalita v mnoha západních městech nám ukazují, jak moc multikulturalismus v kombinaci se zeleným socialismem selhal. Není to ani strach z teroristů, protože ti se jako jednotlivci mohou propašovat vždycky, ale o to, že islámské komunity prostě mají tendenci vytvářet enklávy a ignorovat evropská pravidla života a kulturu.

A tím jsem se ke konci vrátil k počátečnímu argumentu, který nade mnou anarchokapitalističtí libertariáni vyhrají. "Mít tendenci" přece nejde uplatnit na každého, jsou i slušní. Ano, jsou. Ale já upřímně nevím, jak je poznat. Vy to také nevíte. A raději budu předběžně opatrný, než potom litovat. Imigrace je totiž nevratná, jakmile jednou zapustí kořeny. A proto říkám: "Libertariáni, i když máte pravdu, jsem proti. A dokud zde nebude ten ideální stav, který popisujete, budu zastávat, že stát má právo určit, koho vpustí."

Autor: Miroslav Jahoda | pátek 11.9.2015 20:10 | karma článku: 24.54 | přečteno: 765x

Další články blogera

Miroslav Jahoda

Češi - opět největší rasisté?

Česká média obletěl výzkum o údajném rasismu Evropanů, vytvořený Harvardskou univerzitou. "Nejhůře" z něj mají vycházet právě Češi. Bylo by tedy dobré podívat se, co vlastně profesoři z Harvardu zjistili.

14.7.2017 v 15:16 | Karma článku: 44.01 | Přečteno: 4178 | Diskuse

Miroslav Jahoda

Itálie volá o pomoc kvůli náporu migrantů. Austrálie ji nabízela už před lety.

Tento týden přišla Itálie s prosbou o pomoc EU kvůli rekordním počtům připlouvajících imigrantů. Roky však tolerovala doslova přivážení migrantů z Afriky a nevyužila žádné racionální řešení tohoto problému.

29.6.2017 v 21:19 | Karma článku: 44.70 | Přečteno: 3600 | Diskuse

Miroslav Jahoda

Proč bohatí daně neplatí

"Bohatí lidé neplatí daně." Zaklínadlo všech marxistů, burešů a zelených dobrosejů. Mají do určité míry pravdu. Bohatí daně neplatí z mnoha důvodů.

23.2.2017 v 12:52 | Karma článku: 42.11 | Přečteno: 3638 | Diskuse

Miroslav Jahoda

Za kritiku "životního stylu" vězení?

Všímám si snahy deníku Echo, který si pravděpodobně jako jediný v mainstreamovém mediálním prostoru kriticky všímá extremistického návrhu ministra Pelikána na široké omezení svobody slova. Řeč je o jeho "hanobení životního stylu".

1.5.2016 v 20:51 | Karma článku: 44.76 | Přečteno: 4600 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Na letišti

V předchozím blogu jsem zmínila historku ukazující, jak probíhají letištní transfery. Ztracený turista není to jediné, co se, může stát. Co když se ztratí řidič autobusu nebo rovnou průvodkyně?

20.9.2017 v 20:16 | Karma článku: 9.57 | Přečteno: 284 | Diskuse

Eva Dreyová

Jak se to dělá po americku

Řeč prezidenta Trumpa v OSN byla jistě působivá a mnozí zaplesali, že konečně Amerika si bude hledět jen svého multikulturního národa, který potřebuje rozumné vedení a zametá si důkladně hlavně svůj práh.

20.9.2017 v 20:07 | Karma článku: 14.05 | Přečteno: 275 | Diskuse

Pavel Vrba

Horor na horách, aneb jak jsem se málem ztratil.

Prostě jsem se ztratil a plně si zatím stojím. Vím, že to není úplně „IN“, protože dneska frčí dělat ze sebe odborníka ve všem a na vše. Já si ale spíše lebedím ve všech svých nedokonalostech a nedostatcích.

20.9.2017 v 18:30 | Karma článku: 11.04 | Přečteno: 253 | Diskuse

Iva Apanasenková

Střet generací i kultur v Praze na Jiřáku

Pokud právě teď budete procházet náměstím Jiřího z Poděbrad v Praze, zažijete euforii ze střetu různých světů. Živo, radost, hudba, staří, mladí, děti, farmáři, maminky s kočárkama, Češi, cizinci.... Žádný problém.

20.9.2017 v 16:45 | Karma článku: 17.40 | Přečteno: 456 | Diskuse

Pavel Hruban

Duchovní otec mnohých

Svatý Pio z Pietrelciny je muž, který, ačkoli nikdy neopustil svůj klášter, ovlivnil a stále ovlivňuje spousty lidí.

20.9.2017 v 15:21 | Karma článku: 12.99 | Přečteno: 223 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2426
"Jsou tři druhy hodnot, které potřebujete v jakékoli práci na světě: kapitál, vědomosti a svoboda." Tomáš Baťa


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.