Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Itálie volá o pomoc kvůli náporu migrantů. Austrálie ji nabízela už před lety.

29. 06. 2017 21:19:03
Tento týden přišla Itálie s prosbou o pomoc EU kvůli rekordním počtům připlouvajících imigrantů. Roky však tolerovala doslova přivážení migrantů z Afriky a nevyužila žádné racionální řešení tohoto problému.

Pomoc totiž již dávno nabízela Austrálie a to nejen Itálii, ale celé Evropě. Proč právě Austrálie? Protože tato země zažila před lety nárůst námořní imigrační vlny stejně jako státy Evropy i jiných světadílů. Avšak australské řešení a jeho výsledky se od evropských diametrálně liší. Proč?

Austrálie totiž byla narozdíl od západní Evropy k migrantům, hledajícím lepší život v bohatých státech, upřímná. Ihned po záčátku krize byla spuštěna kampaň "Svrchované hranice", která zaznamenala po krátké době úspěch a masová nelegální imigrace po moři do Austrálie skončila. Přestože v Evropě donekonečna slýcháme, že řešení je nesmírně složité, případně, že žádné neexistuje, Austrálie uplatnila pouze to, co velí zdravý rozum.

Australská vláda vyslala nejdříve jasnou zprávu pašerákům lidí, kteří migraci organizují: "Nikdo, kdo přijde do země nelegálně, nebude přijat. Bez výjímek." Operace dále zahrnovala informační kampaň, která informovala na rovinu lidi v zahraničí, aby nenaletěli pašerákům, jelikož země nikoho ilegálně nepřijme. (Zde by si Itálie mohla stěžovat zejména u německých politiků, kteří kvůli politické korektnosti vydávali prohlášení zcela opačná a otevřeli hranice.)

Aby australská vláda nezůstala u prázdných frází, jako je tomu zvykem v Evropě, nasadila policejní složky a hraniční stráž na vymáhaní tohoto nařízení. Každá nelegální loď s migranty u pobřeží byla odtažena anebo byly lidem rozdány záchranné čluny na cestu zpět. Země také využila jedinou možnost, jak rozlišit mezi válečnými uprchlíky a ekonomickými migranty. Tedy založit uprchlické tábory v chudých zemích, kam se bude chtít dostat opravdu jen člověk v ohrožení života. Není tedy asi velkým překvapením, že za krátký čas už tímto způsobem pašeráci do Austrálie nedostali nikoho.

V dubnu 2017 mohlo Ministerstvo pro Imigraci a ochranu hranic s uspokojením oznámit, že oslavuje symbolických 1000 dní, kdy k pobřežím nedoplula ani jedna pašerácká loď a po tři roky již nedošlo k žádnému úmrtí na moři.

Evropa, zmítající se v imigračním chaosu a nefunkčních hranicích, nemůže říci, že nebyla varována. Austrálie opakovaně nabízela Evropě pomoc a spolupráci. Bývalý premiér Tony Abbott vyzval minulý rok naše státníky: "Toto poučení může nabídnout má část nového světa té vaší části toho starého. Začněte hlídat hranice a zmírníte tolik úzkosti, která svírá tento velký kontinent."

Evropští politici nám však ukazují, že nehodlají přiznat chybu. Je to moc bolestivé. Přes 80% opravdových uprchlíků žije ve třetích zemích. Počty přijatých jsou nezvladatelné z hlediska Evropy a zároveň je to naprosto mizivé % z hlediska počtu chudých lidí na světě. Politici však raději dělají symbolická gesta, kdy přijmou zanedbatelnou hrstku chudých lidí k nám, nechají evropské země finančně i kulturně "vyšťavit", a na ty opravdu trpící ve třetích zemích už nezbydou peníze, energie ani chuť.

Poprosil bych proto italské představitele: Začněte vnímat řešení, které jste mohli provést už před lety. Ještě stále máte šanci, tak ji nepropásněte. Zastavme migraci do Evropy a začněme pomáhat uprchlíkům v chudých zemích.

Autor: Miroslav Jahoda | čtvrtek 29.6.2017 21:19 | karma článku: 44.67 | přečteno: 3559x

Další články blogera

Miroslav Jahoda

Češi - opět největší rasisté?

Česká média obletěl výzkum o údajném rasismu Evropanů, vytvořený Harvardskou univerzitou. "Nejhůře" z něj mají vycházet právě Češi. Bylo by tedy dobré podívat se, co vlastně profesoři z Harvardu zjistili.

14.7.2017 v 15:16 | Karma článku: 43.94 | Přečteno: 4088 | Diskuse

Miroslav Jahoda

Proč bohatí daně neplatí

"Bohatí lidé neplatí daně." Zaklínadlo všech marxistů, burešů a zelených dobrosejů. Mají do určité míry pravdu. Bohatí daně neplatí z mnoha důvodů.

23.2.2017 v 12:52 | Karma článku: 42.11 | Přečteno: 3628 | Diskuse

Miroslav Jahoda

Za kritiku "životního stylu" vězení?

Všímám si snahy deníku Echo, který si pravděpodobně jako jediný v mainstreamovém mediálním prostoru kriticky všímá extremistického návrhu ministra Pelikána na široké omezení svobody slova. Řeč je o jeho "hanobení životního stylu".

1.5.2016 v 20:51 | Karma článku: 44.75 | Přečteno: 4595 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Pavlíček

Samizdat II. pokračování: Svět jak má být, skončil v roce 1914 na sv. Annu

Snížení daní zajistí návrat k vytvoření společnosti spolupracujících, místo současné parazitické. Příznaky společnosti parazitické známe dokonale, společnost spolupracujících z konce 19. století vypadala diametrálně jinak.

22.7.2017 v 19:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 42 | Diskuse

Jaroslav Konáš

Falešný Filla a věční "lovci výhod"

Je to stále stejná písnička. Někdo známý /známý známého, známý známého známého/ Vám nabídne jedinečnou možnost koupit cenný obraz známého mistra. Cena senzační, původ důvěryhodný, zisk zaručen. No, nekupte to....

22.7.2017 v 18:48 | Karma článku: 13.45 | Přečteno: 347 | Diskuse

Jitka Mikysková

O migranty z Afriky evropské země nestojí, ale V4 dostala zase vynadáno

V4 to tento týden opět schytala od italského premiéra Gentiloniho, aby Itálii nepoučovala, ale přitom v dopise, který mu zaslala, se například uvádí, že před vpuštěním migrantů do Evropy je třeba odlišit uprchlíky od ekonomických

22.7.2017 v 18:08 | Karma článku: 32.73 | Přečteno: 826 | Diskuse

Jan Ziegler

Izraelci opět obětí palestinského fanatika

Tři Židy – neozbrojené civilisty - ubodal islamistický radikál na západním břehu Jordánu. Mezi nimi byl i sedmdesátiletý muž a mladší žena. Tento sprostý a zákeřný čin je neomluvitelný. Takové vraždy jen vyhrocují napětí.

22.7.2017 v 15:08 | Karma článku: 34.30 | Přečteno: 736 | Diskuse

Vladimír Hrubeš

Muž, který se vždy mýlí

Možná jste ve veřejném prostoru zaznamenali texty a články pana Jiřího Pehe. Vyjadřuje se v podstatě k veškerému politickému dění jak k českým, evropským politickým událostem tak i k otázkám mezinárodního a globálního charakteru.

22.7.2017 v 12:34 | Karma článku: 39.07 | Přečteno: 1265 |
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2420
"Jsou tři druhy hodnot, které potřebujete v jakékoli práci na světě: kapitál, vědomosti a svoboda." Tomáš Baťa


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.