Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak vypadá takové jednání s norskou sociálkou?

22. 01. 2015 16:55:27
Tento týden jsem doprovázel europoslance Petra Macha na misi petičního výboru, který se zabývá případem odebraných dětí paní Michalákové v Norsku. V médiích už mezitím proběhlo mnoho zpráv o tom, jak jednání dopadla a co bude následovat. Do zpráv se však nemůže vejít vše a lidé tak nemají možnost vidět, jak vlastně taková akce probíhá. Rozhodl jsem se tedy, že se podělím o svou zkušenost pozorovatele na místě, protože něco podobného jsem opravdu ještě nezažil.

První den byl ve znamení schůzek. Po příjezdu do Osla jsem se setkal s paní poslankyní Chalánkovou a právníkem Pavlem Hasenkopfem. Většinu času byli zaneprázdněni zodpovídáním dotazů novinářům a mezitím jsme řešili, co je v případu paní Michalákové nového. Pochopil jsem hned úvodem, že norské úřady nemají systém a v praxi mají velké pravomoce vytvářet si vlastní pravidla, názory a odsudky. Tedy ne všechny, ale to zmíním až níže.

Později odpoledne jsme setkali s paní Michálakovou. Jelikož jsem se s ní do té doby osobně neviděl, říkal jsem si, jak asi vypadá člověk, kterému cizí lidé odvedou děti, jen proto, že si "myslí", že jim u nich bude lépe. Musím říct, že paní Michalákovou obdivuju, že při tom, co se jí děje, zvládá donekonečna obíhat úřady, neustále se s někým scházet, komunikovat s právníky a koncentrovat se na nadcházející soud. Zde také patří velký dík českým lidem, kteří se složili a umožnili jí si na toto vše najmout právní pomoc v předraženém Norsku.
Abychom co nejlépe využili čas, potkal jsem se také s předsedou norské strany Liberalistene, Espenem Hagenem, který praktiky úřadu na ochranu dětí kritizuje a se kterým Petr Mach navázal spolupráci. Espen mi mimo jiné vysvětlil, že v Norsku se kritika Čechů setkává u lidí s nepochopením, jelikož v Norsku je bohužel velmi nekritický přístup k činnosti úředníků (což u nás nehrozí) a také je zde už téměř 30 let trestným činem plácnout dítě nebo na něj zvýšit hlas. Pro sebe jsem se zeptal, kolika rodíčům v Česku by asi museli vzít děti, kdyby stejné zákony zavedli u nás.

Večer přiletěl Petr Mach společně s novináři, kteří přijeli o případu informovat přímo z místa. Podal jsem report, o tom co se dělo a šli jsme se připravovat na úterý, na které bylo naplánováno jednání s úřadem na ochranu dětí.

Úterý pro mě začalo velmi brzy ráno, jelikož bylo potřeba logisticky zvládnout vyzvednutí Petra Macha, Espena Hagena, který s námi jel jako tlumočník a dostavit se na místo jednání, které se konalo v jedné vesnici. Mimochodem asi tisích kilometrů od místa, kde paní Michaláková bydlí. Všechna tato místa byla v různých směrech od Osla, odkud jsem vyjížděl a navíc ještě ten den Norsko postihla mimořádná sněhová kalamita, která značně zpomalila provoz. Mezitím si europoslanec Tomáš Zdechovský vzal za úkol obejít některé politiky v norském parlamentu a zjistit, jaká vypadá situace z jejich pohledu. Když jsme dorazili do pracoviště Barnevernetu, čekali jsme společně s novináři ještě asi dvě hodiny než schůzka skončila. Mezitím ještě stihl náš kolega Hagen udělat rozhovor pro naše média a potkali jsme také paní Michalákovou, která na chvíli vyšla z kanceláře. Z její reakce, kterou bych popsal asi jako kombinaci smutku a rozčilení se dalo vyčíst, že úředníci jí dávají zabrat.

Po skončení jsem nechtěl věřit, že něco takového je v civilizovaném světě možné. Člověk by čekal, že po třech letech od odebrání dětí úřad předloží jasné a konkrétní důkazy, čím se matka vůči dětem provinila a přinejmenším důvody, proč je jí stále bráněno se s dětmi alespoň vidět. "Klidně pod dohledem", jak řekla paní Michaláková. Ihned po skončení nás úředníci Barnevernetu vykázali všechny ven a odmítli se o čemkoli bavit. Pochopitelně po západním uhlazeném způsobu s falešným úsměvem, ze kterého vyčtete: "My jsme civilizace a vy špína." Kdo má zkušenosti ze zahraničí, asi ví, o čem mluvím.

Poté, co paní Michaláková a poslanci poskytli novinářům rozhovory, jsme se s paní Michalákovou, Petrem Machem, poslankyní Chalánkovou a Pavlem Hasenkopfem odebrali na policejní komisařství, které tento případ vyšetřovalo. Říkal jsem si, že státní instituce budou držet pospolu a uslyšíme jen opětovnou interpretaci důvodů pro odebrání. Ale nebylo to tak. Na policii byli velmi vstřícní a hned pozvali všechny dál. A musím přiznat, že jsem byl v šoku. Policie s Barnevernetem vůbec nesouhlasí! Dokonce dali doporučení děti vrátit. Toto už mi přišlo opravdu jako z filmu Absurdistán (v orig. Idiocracy). Nejenže úředníci děti odebrali bez prokázaného obvinění, oni dokonce jednali proti doporučení policie. Jak jsem se však dozvěděl, Barnevernet se "pyšní" tím, že je plně nezávislá instituce a nemusí brát v úvahu ani politiky ani policejní orgány.

Toto mi přijde jako úplné popření práv občana a čekal bych, že se něco takového bude dít v nějaké rozvojové zemi v Africe. No ale bohužel děje se to v zemi, chlubící se svou rozvinutostí a nejde ani o ojedinělý případ, kdy by třeba jen došlo k omylu. Do podobné situace se dostaly stovky rodičů z celé Evropy, kteří se provinili tím, že se svými dětmi žili v Norsku. Není tedy překvapením, že po jednání se všichni rozešli s tím, že za práva rodičů je třeba dále bojovat a to velmi usilovně.

Po této zkušenosti si o to více myslím, jak je nebezpečné, když lidé přestanou hlídat své politiky, kteří rádi ve jménu dobra a ochrany lidí vymýšlí jedno omezení za druhým. Ve České republice se v tomto ohledu pořád máme relativně dobře a doufám, že nikdy neskončíme v systému, jaký má Norsko. A jsem rád, že to mnoho lidí bere vážně, což dokazuje i to, že paní Michalákové sesbírali na pomoc téměř půl milionu korun.

Autor: Miroslav Jahoda | čtvrtek 22.1.2015 16:55 | karma článku: 43.12 | přečteno: 5024x

Další články blogera

Miroslav Jahoda

Češi - opět největší rasisté?

Česká média obletěl výzkum o údajném rasismu Evropanů, vytvořený Harvardskou univerzitou. "Nejhůře" z něj mají vycházet právě Češi. Bylo by tedy dobré podívat se, co vlastně profesoři z Harvardu zjistili.

14.7.2017 v 15:16 | Karma článku: 44.01 | Přečteno: 4206 | Diskuse

Miroslav Jahoda

Itálie volá o pomoc kvůli náporu migrantů. Austrálie ji nabízela už před lety.

Tento týden přišla Itálie s prosbou o pomoc EU kvůli rekordním počtům připlouvajících imigrantů. Roky však tolerovala doslova přivážení migrantů z Afriky a nevyužila žádné racionální řešení tohoto problému.

29.6.2017 v 21:19 | Karma článku: 44.70 | Přečteno: 3611 | Diskuse

Miroslav Jahoda

Proč bohatí daně neplatí

"Bohatí lidé neplatí daně." Zaklínadlo všech marxistů, burešů a zelených dobrosejů. Mají do určité míry pravdu. Bohatí daně neplatí z mnoha důvodů.

23.2.2017 v 12:52 | Karma článku: 42.11 | Přečteno: 3641 | Diskuse

Miroslav Jahoda

Za kritiku "životního stylu" vězení?

Všímám si snahy deníku Echo, který si pravděpodobně jako jediný v mainstreamovém mediálním prostoru kriticky všímá extremistického návrhu ministra Pelikána na široké omezení svobody slova. Řeč je o jeho "hanobení životního stylu".

1.5.2016 v 20:51 | Karma článku: 44.78 | Přečteno: 4602 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Jan Jílek

Stav smíření a stav rezignace

Umění je krása a také dřina. David dorazil na vteřinu přesně v 9:30, a netušil jsem, že odejde odpoledne. Probírali jsme scénář filmu od začátku do konce.

19.11.2017 v 1:39 | Karma článku: 9.54 | Přečteno: 296 | Diskuse

Jarmila Horáková

Jiný pohled na vodu

Voda, chemická sloučenina H2O se specifickými vlastnostmi. K dispozici máme vodu balenou, kohoutkovou, jeskynní, dešťovou, pramenitou. Co když je voda ještě něco jiného... ?

18.11.2017 v 13:02 | Karma článku: 8.61 | Přečteno: 225 | Diskuse

Zdeněk Kloboučník

Ukradená revoluce

Předseda Studentské rady vysokých škol ve svém projevu z pódia na Albertově oceňuje mimo jiné i bojovníky proti totalitě v minulém režimu a vyzdvihuje jejich zásluhu na tom, že dnes můžeme žít v demokracii.

17.11.2017 v 16:19 | Karma článku: 37.55 | Přečteno: 1339 | Diskuse

Jan Jílek

Chtěl jsem být guitar man

17 listopad. Zažil jsem už dost sedmnáctých listopadů, abych mohl říci, jestli jsem, nebo nejsem rád, že jsem se jich dožil a prožil.

17.11.2017 v 2:15 | Karma článku: 13.72 | Přečteno: 258 | Diskuse

Dana Urbanicsová

V. Náš život s Trpajzlíkem - Velké proměny

Je tomu skoro rok, co jsme do naší náruče, srdce a domácnosti přijali malou holčičku z kojeneckého ústavu, řečenou Trpajzlík. Moc ráda bych se s vámi sdílela s naším příběhem, jak to všechno bylo, je a snad i bude

16.11.2017 v 21:09 | Karma článku: 23.23 | Přečteno: 449 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2429
"Jsou tři druhy hodnot, které potřebujete v jakékoli práci na světě: kapitál, vědomosti a svoboda." Tomáš Baťa


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.