Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Má imigrace libertariánská řešení?

15. 05. 2015 11:09:00
Téma imigrace se v současném globalizovaném světě ukazuje jako rozdělující téma pro zastánce všech politických směrů. Jednotný názor nemají konzervativci, socialisté, komunisté, lidovci a ani libertariáni.

Jelikož ze všech politických směrů je mi nejbližší ekonomická a osobní svoboda, zajímá mě především řešení toho proudu, který se označuje jako libertariánský, minarchistický nebo klasicky liberální.

Levicově orientovaní politici pohlížejí na problém z hlediska socialismu. Řeší dopady imigrace na sociální systém, výběr daní anebo ohrožení pracujících z domácí země. Co však znepokujuje i mnohé libertariány je vliv imigrace na osobní svobodu. Z tohotu důvodu je podstatná zejména imigrace ze zemí, jejichž kultura tuto svobodu neuznává a lidé k nám přicházejí z prostředí, jehož zákony jsou s naším pojetím svobody a individualismu přímo v rozporu.

Otázkou je tedy - budou se tito cizinci chovat v naší zemi podle zvyklostí naší společnosti nebo si nevyhnutelně přinesou zvyky ze své původní země? Na čem se libertariáni obvykle shodnou, je právo bránit svůj život a majetek. Liší se však názory na to, jak se bránit. Zde vidím dvě hlavní názorové skupiny. Libertariáni klonící se spíše k anarchokapitalismu vnímají společnost, kde již nejsou vlády, tedy monopol na násilí, a fungují zde jednotlivci, kteří mají právo na obranu sebe a svého majetku. Mají však zároveň právo vpustit si na své území koho chtějí a umožnit mu tak pobyt na našem území. Druhá skupina libertariánů, označující se někdy jako minarchisté, paleo libertariáni nebo libertariánští konzervativci, v otázce imigrace souhlasí s právem kontrolovat hranice země a určovat, kdo se může pohybovat na daném území.

Jaká přijmout řešení a nepřestat hájit svobodu?

Osobně zastávám názor, že možnost žít v nějaké zemi není lidské právo, ale záleží vždy na ochotě místních obyvatel cizince přijmout. Nemám nic proti imigrantům, kteří se sžijí s ostatní společností. Nemyslím tím, že musí začít dodržovat její zvyky, ale nesmí svých chováním nijak omezovat práva ostatních lidí. Líbilo by se mi žít ve světě, kde žádná imigrace není problém, jelikož lidé mají plné právo vlastnit zbraně, bránit se, stát nerozdává sociální dávky, granty a dotace zeleným neziskovkám, nedochází k umělému přerozdělování imigrantů, máme efektivní vymahatelnost práva a není nařízena politická korektnost. Pak teoreticky může fungovat to, že cizinci z jiných kultur budou donuceni respektovat práva ostatních.

V tomto světě však zatím nežijeme. A bohužel nic zatím nenasvědčuje tomu, že bychom se k tomuto stavu rychle přiblížili. Dokáži si představit, že až jednou opravdová svoboda nastane, nebudeme imigraci řešit jako problém. Než k ní však dospějeme, neshodnu se s anarchokapitalistickou částí libertariánů na pořadí odstraňování státních regulací. Zastávám názor, že nejdříve musíme získat výše uvedené svobody a pak můžeme vést diskuzi o uvolnění imigrace. Zvolíme-li opačný postup, může dojít k tomu, že imigranti získají dostatečnou politickou moc na to, aby nám získání těchto svobod sami znemožnili a to ještě za pomoci státu. Domnívám se tedy, že není v rozporu s libertariánstvím a obhajobou svobody říci: "imigraci můžeme uvolnit, ale nejdříve musíme dosáhnout podmínek, které to umožní." Jinými slovy, nejdříve získejme svobodu se bránit a pak udělme svobodu imigrovat.

Co bychom tedy měli řešit?

Největším problémem v ohledu imigrace je Evropská unie. Ta tlačí na to, aby se imigranti začali přerozdělovat mezi členské země a chce nařizovat zemím, kolik jich, vzhledem ke svému počtu obyvatel, musí přijmout (Economist, 2014). V západních zemích se také ukázaly negativní důsledky relativně snadného rozdávání občanství a volebního práva. Například ve Velké Británii stačí k udělení občanství jen pět let soustavného pobytu. (Gov.uk, 2015)

Mnoho západních politiků má tendenci lákat imigranty do země, rozdávat sociální dávky a i legalizovat pobyt lidí, kteří nemají povolení. Nejviditelnějším příkladem je americký prezident Obama a Demokraté, kteří zastávají politiku udělování povolení ilegálním imigrantům (Washington Examiner, 2014). Výsledkem je samozřejmě velké množství lacině získaných voličů.

Jak tedy předejít krátkozraké nezodpovědnosti politiků? Řešením je přijetí švýcarského systému udělování občanství. Ve Švýcarsku lze udělit občanství nejdříve po 12 letech pobytu a za poměrně přísných podmínek. Občanství se také nevydává automaticky druhé generaci imigrantů narozené ve Švýcarsku.

O udělení nerozhoduje úředník, ale hlasuje o něm výbor složený z občanů z místní komunity. Ti sami si rozhodnou, komu dají důvěru a tedy i občanství a volební právo. Jednotlivé kantony a komunity navíc mohou mít své vlastní požadavky pro udělení občanství, mimo ty, které stanovuje federální vláda (Staatsekretariat für Migration, 2015).

Závěr

V ohledu řešení imigrace je důležité stanovení si priorit. Není nutné úplně zavrhnout myšlenku otevřených hranic, ale je třeba nejdříve získat svobody, které jsou k tomuto kroku nutné. Je podle mě nezbytné otevřeně říci, že volná imigrace nebude, dokud budou u vlády socialističtí politici, kteří neumožňují dosáhnout vymahatelnosti práva. Díky tomu, že již máme velmi přísný imigrační systém, stačí trvat na jeho zachování. Ohledně udílení občanství a volebního práva je řešením švýcarský model, který nedovoluje imigrantům získat politickou moc i v případě, kdyby utvořili větší komunitu. Největším problémem zůstává Evropská unie, kde je třeba trvat na změně společné imigrační politiky a nejlépe vystoupení z EU. A v neposlední řadě také samozřejmě prosazovat odstraňování cel, dovozních kvót a dalších překážek volného obchodu, které udržují třetí země v chudobě a nutí lidi k emigraci.

Odkazy:

Ministerstvo zahraničí, http://www.mzv.cz/jnp/en/information_for_aliens/index.html

Gov.uk, https://www.gov.uk/becoming-a-british-citizen

Washington Examiner, http://www.washingtonexaminer.com/senate-democrats-urge-obama-to-legalize-millions-of-immigrants/article/2556305

Staatsekretariat für Migration, https://www.bfm.admin.ch/bfm/en/home/themen/buergerrecht/einbuergerung.html

Economist, http://www.economist.com/news/leaders/21612152-rich-countries-must-take-more-migration-burden-europes-huddled-masses

Autor: Miroslav Jahoda | pátek 15.5.2015 11:09 | karma článku: 23.94 | přečteno: 1018x

Další články blogera

Miroslav Jahoda

Češi - opět největší rasisté?

Česká média obletěl výzkum o údajném rasismu Evropanů, vytvořený Harvardskou univerzitou. "Nejhůře" z něj mají vycházet právě Češi. Bylo by tedy dobré podívat se, co vlastně profesoři z Harvardu zjistili.

14.7.2017 v 15:16 | Karma článku: 44.01 | Přečteno: 4206 | Diskuse

Miroslav Jahoda

Itálie volá o pomoc kvůli náporu migrantů. Austrálie ji nabízela už před lety.

Tento týden přišla Itálie s prosbou o pomoc EU kvůli rekordním počtům připlouvajících imigrantů. Roky však tolerovala doslova přivážení migrantů z Afriky a nevyužila žádné racionální řešení tohoto problému.

29.6.2017 v 21:19 | Karma článku: 44.70 | Přečteno: 3611 | Diskuse

Miroslav Jahoda

Proč bohatí daně neplatí

"Bohatí lidé neplatí daně." Zaklínadlo všech marxistů, burešů a zelených dobrosejů. Mají do určité míry pravdu. Bohatí daně neplatí z mnoha důvodů.

23.2.2017 v 12:52 | Karma článku: 42.11 | Přečteno: 3641 | Diskuse

Miroslav Jahoda

Za kritiku "životního stylu" vězení?

Všímám si snahy deníku Echo, který si pravděpodobně jako jediný v mainstreamovém mediálním prostoru kriticky všímá extremistického návrhu ministra Pelikána na široké omezení svobody slova. Řeč je o jeho "hanobení životního stylu".

1.5.2016 v 20:51 | Karma článku: 44.78 | Přečteno: 4602 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Já si létám já se vznáším

Vypůjčila jsem si slova jedné písničky jako titul blogu, který netradičně představí dva zcela odlišné fenomény-přesněji, titul charakterizuje ten první jev, zatímco na druhý by se dalo vztáhnout -čím výš vyletíš, tím níže spadneš.

19.11.2017 v 9:12 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 6 | Diskuse

Karel Boháček

Jaký sexuální fetiš je pro chlapa neodolatelný? Aneb Názory muže za zenitem 9. část

V předposlední části desetidílné minisérie uděláme něco, co jsme zatím zdánlivě nezkusili ani náznakem.

19.11.2017 v 9:03 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 72 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Země se fakt naštvala

Hele lidi, má trpělivost s vámi už došla. Já, Matka Země a spolu se mnou mé děti, synové Vzduch a Oheň a dcera Voda už vás máme plné zuby.

19.11.2017 v 8:52 | Karma článku: 5.82 | Přečteno: 99 | Diskuse

Helena Vlachová

Sexuální obtěžování

Všeho s mírou. Platí o všem v našem životě. O alkoholu, kouření, jídle, dalo by se toho napsat hodně, hovoříme-li o uměřenosti.

19.11.2017 v 7:40 | Karma článku: 26.90 | Přečteno: 509 | Diskuse

Libuse Palkova

Jídlo a jazykověda

Nežijeme abychom jedli, ale jíme, abychom žili, říká známé přísloví. V češtině najdete mnoho obratů rčení a přirovnání, která se jídla a poživatin nějak týkají, i když nejde právě o proces stravování.

18.11.2017 v 20:36 | Karma článku: 15.77 | Přečteno: 667 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2429
"Jsou tři druhy hodnot, které potřebujete v jakékoli práci na světě: kapitál, vědomosti a svoboda." Tomáš Baťa


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.